Home / Fixed Inductors / CTPCI6045F-471M
CTPCI6045F-471M
Central Technologies
Product No:
CTPCI6045F-471M
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTPCI6045F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 470 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.56Ohm Max
Current Rating (Amps) 410 mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 250mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz