Home / Fixed Inductors / CTPCI6045F-4R7N
CTPCI6045F-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTPCI6045F-4R7N
Type -
Series CTPCI6045F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 29.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.3 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz