Home / Fixed Inductors / CTPCI7045F-1R0N
CTPCI7045F-1R0N
Central Technologies
Product No:
CTPCI7045F-1R0N
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTPCI7045F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 11.7mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.5 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz