Home / Fixed Inductors / CTPCI7045F-2R2N
CTPCI7045F-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTPCI7045F-2R2N
Type -
Series CTPCI7045F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 16.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.1 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz