Home / Fixed Inductors / CTPSI5020F-470M
CTPSI5020F-470M
Central Technologies
Product No:
CTPSI5020F-470M
Description:
POWER INDUCTOR SHIELDED
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 763mOhm
Current Rating (Amps) 680 mA
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz