Home / Fixed Inductors / CTQFW4228F-151M
CTQFW4228F-151M
Central Technologies
Product No:
CTQFW4228F-151M
Description:
50UH SHLDED POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 150 µH
Material - Core -
Size / Dimension 1.654" L x 1.409" W (42.00mm x 35.80mm)
DC Resistance (DCR) 2.95mOhm Max
Current Rating (Amps) 34 A
Height - Seated (Max) 1.142" (29.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package Horizontal, 4 PC Pin
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.96A