CTR1330F-100K
Central Technologies
Product No:
CTR1330F-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTR1330F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 55 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
DC Resistance (DCR) 3.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 130 mA
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant 50MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz