CTR1330F-151K
Central Technologies
Product No:
CTR1330F-151K
Package:
SMD
Description:
SMD MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTR1330F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 30 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
DC Resistance (DCR) 15Ohm Max
Current Rating (Amps) 61 mA
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant 11MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz