CTR1330F-2R7K
Central Technologies
Product No:
CTR1330F-2R7K
Features -
Q @ Freq 37 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Current Rating (Amps) 355 mA
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant 100MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz