Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-101K
CTRFB0810F-101K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-101K
Description:
100UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 72
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTRFB0810F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 5.5MHz
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz