Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-152K
CTRFB0810F-152K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-152K
Description:
1500UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRFB0810F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.5 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 3.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 1.3MHz
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz