Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-270K
CTRFB0810F-270K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-270K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
27UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRFB0810F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.9 A
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 12MHz
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz