Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-560K
CTRFB0810F-560K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-560K
Description:
56UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 56 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 8.6MHz
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz