Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-820K
CTRFB0810F-820K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-820K
Description:
82UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 82 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.1 A
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 6.6MHz
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz