Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-822K
CTRFB0810F-822K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-822K
Description:
8200UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 17.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 600kHz
Current - Saturation (Isat) 150mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz