Home / Fixed Inductors / CTRFB1010F-120K
CTRFB1010F-120K
Central Technologies
Product No:
CTRFB1010F-120K
Description:
12UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRFB1010F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 12 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.7 A
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) 5.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz