Home / Fixed Inductors / CTRFB1010F-122K
CTRFB1010F-122K
Central Technologies
Product No:
CTRFB1010F-122K
Description:
1200UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRFB1010F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.2 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
DC Resistance (DCR) 2.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 630 mA
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 1.6MHz
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz