Home / Fixed Inductors / CTRFB1010F-562K
CTRFB1010F-562K
Central Technologies
Product No:
CTRFB1010F-562K
Description:
5600UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTRFB1010F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 5.6 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
DC Resistance (DCR) 10Ohm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 800kHz
Current - Saturation (Isat) 260mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz