Home / Fixed Inductors / CTRFB1010F-821K
CTRFB1010F-821K
Central Technologies
Product No:
CTRFB1010F-821K
Description:
820UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRFB1010F
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 820 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.35Ohm Max
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) 680mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz