Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-1-101K
CTRL5480F-1-101K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-1-101K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRL5480F-1
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.224" Dia (5.70mm)
DC Resistance (DCR) 590mOhm Max
Current Rating (Amps) 190 mA
Height - Seated (Max) 0.337" (8.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz