Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-1-103K
CTRL5480F-1-103K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-1-103K
Package:
Radial
Description:
100UH RADIAL FXED INDUCTR
Type -
Series CTRL5480F-1
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.224" Dia (5.70mm)
DC Resistance (DCR) 70Ohm Max
Current Rating (Amps) 18 mA
Height - Seated (Max) 0.337" (8.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 34mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz