Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-1-153K
CTRL5480F-1-153K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-1-153K
Package:
Radial
Description:
15000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Type -
Series CTRL5480F-1
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.224" Dia (5.70mm)
DC Resistance (DCR) 110Ohm Max
Current Rating (Amps) 15 mA
Height - Seated (Max) 0.337" (8.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 31mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz