Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-2-222K
CTRL5480F-2-222K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-2-222K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
2200UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRL5480F-2
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.2 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.272" Dia (6.90mm)
DC Resistance (DCR) 6.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 95 mA
Height - Seated (Max) 0.366" (9.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 115mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz