Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-2-5R6K
CTRL5480F-2-5R6K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-2-5R6K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
5.6UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRL5480F-2
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.272" Dia (6.90mm)
DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.366" (9.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz