Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-3-273K
CTRL5480F-3-273K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-3-273K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Batch:
Datasheet:
Description:
27000UH RADIAL FIXED INDUCTR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRL5480F-3
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 58.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 46 mA
Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 82mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz