Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-3-331K
CTRL5480F-3-331K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-3-331K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
330UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRL5480F-3
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 330 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
DC Resistance (DCR) 635mOhm Max
Current Rating (Amps) 490 mA
Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz