Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-4-221K
CTRL5480F-4-221K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-4-221K
Package:
Radial
Description:
220UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTRL5480F-4
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 220 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia (11.40mm)
DC Resistance (DCR) 252mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz