Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-4-223K
CTRL5480F-4-223K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-4-223K
Package:
Radial
Description:
22000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Type -
Series CTRL5480F-4
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 22 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia (11.40mm)
DC Resistance (DCR) 31Ohm Max
Current Rating (Amps) 95 mA
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 170mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz