Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-4-470K
CTRL5480F-4-470K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-4-470K
Package:
Radial
Description:
47UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRL5480F-4
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 47 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia (11.40mm)
DC Resistance (DCR) 63mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.6 A
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz