Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-5-103K
CTRL5480F-5-103K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-5-103K
Package:
Radial
Description:
8.2UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRL5480F-5
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.626" Dia (15.90mm)
DC Resistance (DCR) 5.15Ohm Max
Current Rating (Amps) 385 mA
Height - Seated (Max) 0.701" (17.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 195mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz