Home / Fixed Inductors / CTRL5480F-5-822K
CTRL5480F-5-822K
Central Technologies
Product No:
CTRL5480F-5-822K
Package:
Radial
Description:
8200UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTRL5480F-5
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.626" Dia (15.90mm)
DC Resistance (DCR) 4.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 385 mA
Height - Seated (Max) 0.701" (17.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 215mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz