CTRL6050F-102M
Central Technologies
Product No:
CTRL6050F-102M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
1000UH SMD UNSHLDED PWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTRL6050F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.551" L x 0.461" W (14.00mm x 11.70mm)
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Current Rating (Amps) 460 mA
Height - Seated (Max) 0.331" (8.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz