CTRL6050F-681M
Central Technologies
Product No:
CTRL6050F-681M
Description:
680UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.551" L x 0.461" W (14.00mm x 11.70mm)
DC Resistance (DCR) 2.45Ohm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.331" (8.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 730mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz