Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-101K
CTRLB9012F-101K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-101K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRLB9012F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.4 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 3.7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz