Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-150K
CTRLB9012F-150K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-150K
Description:
15UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 56mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.9 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 12MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz