Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-1R0M
CTRLB9012F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-1R0M
Description:
1UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 13mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 150MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz