Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-270K
CTRLB9012F-270K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-270K
Description:
27UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 40 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.22 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 8.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz