Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-333K
CTRLB9012F-333K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-333K
Description:
33000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Features -
Q @ Freq 15 @ 79.6kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 33 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 91.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 90 µA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 170kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz