Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-390K
CTRLB9012F-390K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-390K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
39UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTRLB9012F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 39 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.85 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 6.9MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz