Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-4R7M
CTRLB9012F-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-4R7M
Description:
4.7UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.6 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 51MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz