Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-561K
CTRLB9012F-561K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-561K
Description:
560UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 560 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Current Rating (Amps) 640 µA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 1.8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz