Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-562K
CTRLB9012F-562K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-562K
Description:
5600UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 15 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 5.6 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 14.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 220 µA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 450kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz