Home / Fixed Inductors / CTRLB9012F-822K
CTRLB9012F-822K
Central Technologies
Product No:
CTRLB9012F-822K
Description:
8200UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 15 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
DC Resistance (DCR) 22.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 180 µA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 350kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz