CTS1F-100K
Central Technologies
Product No:
CTS1F-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTS1F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 2.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 280 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 53MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz