CTS1F-101J
Central Technologies
Product No:
CTS1F-101J
Description:
100UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 60 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 4.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 198 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 13.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz