CTS1F-271K
Central Technologies
Product No:
CTS1F-271K
Description:
270UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 60 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 10Ohm Max
Current Rating (Amps) 133 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 6.8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz