CTS1F-6R8K
Central Technologies
Product No:
CTS1F-6R8K
Description:
6.8UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 46 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 1.73Ohm Max
Current Rating (Amps) 320 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 65MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz