CTS1F-R18J
Central Technologies
Product No:
CTS1F-R18J
Description:
0.18UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 33 @ 25MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 180 nH
Material - Core -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 145mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.11 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 400MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz