CTS2F-100J
Central Technologies
Product No:
CTS2F-100J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTS2F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 51 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)
DC Resistance (DCR) 2.58Ohm Max
Current Rating (Amps) 355 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 44MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz