CTS2F-101K
Central Technologies
Product No:
CTS2F-101K
Description:
100UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 43 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)
DC Resistance (DCR) 4.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 280 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 15.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz